“Άλωσαν” το Μπαρρανκίγια Γραμματικοπούλου και Παπαμιχαήλ!

Η Βαλεντίνη Γραμματικοπούλου και η Δέσποινα Παπαμιχαήλ κατέκτησαν τον 1ο τους τίτλο σε WTA διοργάνωση, στο Μπαρρανκίγια της Κολομβίας.

Οι δυο Ελληνίδες τενίστριες “άλωσαν” το Μπαρρανκίγια, καθώς επιβλήθηκαν στον τελικό του 125αριού Barranquilla Open των Κολομβιανών Yuliana Lizarazo και Maria Paulina Perez με 7-6 (2), 7-5, για να κερδίσουν αμφότερες τον μεγαλύτερο τίτλο που έχουν κερδίσει στα διπλά.

Η Γραμματικοπούλου και η Παπαμιχαήλ κέρδισαν και τα 2 σετ στις λεπτομέρειες, παίζοντας καλά στις κρίσιμες στιγμές. Στο 1ο σετ είχαν την ευκαιρία να σερβίρουν για το σετ στο 5-4, αλλά δεν το έκλεισαν κι έτσι λίγο αργότερα έπαιξαν tie-break. Εκεί έμειναν ψύχραιμες, ήταν πολύ καλύτερες και επικράτησαν με 7-2.

Στο 2ο σετ δέχτηκαν νωρίς ένα break και έμειναν πίσω με 0-2 και αργότερα με 2-4. Κατάφεραν ωστόσο να επιστρέψουν στο σετ, κάνοντας break back για το 4-4. Στο 12ο game έκαναν νέο break και κέρδισαν το 2ο σετ με 7-5, για να ολοκληρώσουν τον θρίαμβό τους σε 1 ώρα και 48 λεπτά αγώνα.

Ήταν η 3η νίκη που πέτυχαν στο τουρνουά οι δυο Ελληνίδες, μετά απ’ αυτή επί των Maria Herazo Gonzalez και Amandine Hesse με 6-3, 6-4 στα προημιτελικά και επί των Natalija Stevanovic και Panna Udvardy με 6-4, 6-4 στα ημιτελικά.

Η Γραμματικοπούλου αγωνίστηκε στον 3ο της τελικό σε WTA διοργάνωση στα διπλά, αφού ήταν φιναλίστ στο 250άρι της Λωζάνης και στο 125άρι της Σεούλ το 2021. Στα μονά έχει κερδίσει άλλο ένα WTA 125 τουρνουά, στο Βανκούβερ του Καναδά, τέτοια εποχή πέρσι.

Και για την Παπαμιχαήλ ήταν ο 1ος WTA τίτλος, έχοντας μια ακόμα συμμετοχή σε τελικό, στο 125άρι του Μπουένος Άιρες το 2021.

πηγή :tennisnews.gr