Δευτέρα, 26/08/2019

ΠΡΕΒΕΖΑ: Τα αποτελέσματα του 20ου Διεθνούς Διαγωνισμού Θρησκευτικής Μουσικής

Κατηγορία A – Μικτές Χορωδίες
Ακαδημαϊκή Χορωδία του Τεχνικού Πανεπιστημίου της Οστράβα από τη Δημοκρατία της Τσεχίας
Διευθύνει ο  Jan Mlcoch 84.00 βαθμούς, Ασημένιο μετάλλιο

Εκκλησιαστική Χορωδία του Ι. Ν. των Αγίων Κυρίλλου και Μεθοδίου από την πόλη Ufa της Ρωσίας Διευθύνει η Tatyana Goncharenko 76.67 βαθμούς, Χάλκινο μετάλλιο

Κατηγορία B – Χορωδίες Ομοίων Φωνών
Χορωδία Νεανίδων “Oriana”  από την Οδησσό της Ουκρανίας
Διευθύνει η Galyna Shpak 92.33 βαθμούς, Χρυσό μετάλλιο,
       1ο βραβείο και χρηματικό έπαθλο 400€

Κατηγορία C – Παιδικές Χορωδίες
Παιδική Χορωδία από την πόλη Poprad της Σλοβακίας
Διευθύνει η Blanka Richnavska 80.00 βαθμούς, Ασημένιο μετάλλιο
Δημοτική Θρησκευτική Χορωδία Παιδιών και Νέων “Sophia” από την πόλη Krasnoyarsk της Ρωσσίας
Διευθύνει η Elena Plekhanova 76.33 βαθμούς, Χάλκινο μετάλλιο

Κατηγορία D – Χορωδίες Δωματίου
Χορωδία Νεανίδων “Oriana”  από την Οδησσό της Ουκρανίας
Διευθύνει η Galyna Shpak 86.00 βαθμούς, Ασημένιο μετάλλιο

Χορωδία Δωματίου “Pro Musica” από την πόλη Sfantu Gheorghe της Ρουμανίας
Διευθύνει ο Zoltan Sipos 81.00 βαθμούς, Ασημένιο μετάλλιο
Εκκλησιαστική Χορωδία του Ι. Ν. των Αγίων Κυρίλλου και Μεθοδίου από την πόλη Ufa της Ρωσίας Διευθύνει η Tatyana Goncharenko 80.00 βαθμούς, Ασημένιο μετάλλιο

Χορωδία Δωματίου  “Perpetuum Mobile” από τη Μόσχα της Ρωσσίας
Διευθύνει η Mariia Kravcova 70.00 βαθμούς, Χάλκινο μετάλλιο

Κατηγορία E – Νεανικές Χορωδίες
Νεανική Χορωδία του Μητροπολιτικού Ναού “Η Γέννηση του Κυρίου” από την πόλη Chisinau  της Μολδαβίας
Διευθύνει η Fedora Burlac 93.33 βαθμούς, Χρυσό μετάλλιο,
       1ο βραβείο και χρηματικό έπαθλο 400€

Ειδικά Βραβεία
Ειδικό βραβείο για την καλλίτερη μαέστρο του φεστιβάλ απονέμεται στην κ. Galyna Shpak από την Οδησσό της Ουκρανίας
Ειδικό βραβείο στη μαέστρο με τις καλλίτερες προοπτικές για το μέλλον απονέμεται στην κ. Fedora Burlac από την πόλη Chisinau της Μολδαβίας
Ειδικό βραβείο για την καλλίτερη ερμηνεία ορθόδοξης μουσικής απονέμεται στην Χορωδία Νεανίδων “Oriana”  από την Οδησσό της Ουκρανίας που διευθύνει η Galyna Shpak για την ερμηνεία του έργου “Slava otstiu, I synu” της Iryna Aleksiychuk(b. 1983)

Ειδικό βραβείο για την καλλίτερη ερμηνεία βυζαντινού μέλους απονέμεται στην Δημοτική Θρησκευτική Χορωδία Παιδιών και Νέων “Sophia” από την πόλη Krasnoyarsk της Ρωσίας  που διευθύνει η Elena Plekhanova για την ερμηνεία του μέλους “Άξιον εστί”

Ειδικό βραβείο για την καλλίτερη ερμηνεία φολκλορικής μουσικής απονέμεται στη Ακαδημαϊκή Χορωδία του Τεχνικού Πανεπιστημίου της Οστράβα από τη Δημοκρατία της Τσεχίας που διευθύνει ο  Jan Mlcoch για την ερμηνεία του έργου “Oj, oj, oj” του Zdenek Lukas (1928 – 2007)

ΚΟΙΝΟΠΟΙΗΣΗ

Σχολιάστε εδώ

Η διεύθυνση του email σας δεν θα δημοσιευθεί.

Διαβάστε επίσης

ΧΡΗΣΙΜΑ ΤΗΛΕΦΩΝΑ