Ο Φιλαθλητικός Πρέβεζας πήρε πανηγυρικά το ‘’χρυσό’’ εισιτήριο για τους 8 του κυπέλλου Ελλάδος στο βόλεϊ γυναικών

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, που έγινε σε ουδέτερη έδρα λόγω ακαταλληλότητας του ΔΑΚ Πρέβεζας, ο Φιλαθλητικός Πρέβεζας πήρε πανηγυρικά το ‘’χρυσό’’ εισιτήριο για τους 8 του κυπέλλου Ελλάδος στο βόλεϊ γυναικών, κερδίζοντας την ομάδα των Ελπίδων Αμπελοκήπων με 3-2 στο τάι μπρέικ.

Η ομάδα των Ελπίδων Αμπελοκήπων που αγωνίζεται σε μεγαλύτερη κατηγορία (Pre League), προσπάθησε να επιβάλλει τον δικό της ρυθμό από την αρχή του αγώνα, βρήκε μία δυνατή και οργανωμένη ομάδα όπως είναι οι αθλήτριες του Φιλαθλητικού Πρέβεζας.

Στο πρώτο σετ, οι τυπικά φιλοξενούμενες κατάφεραν και πήραν προβάδισμα κερδίζοντάς το με 25-21, κάνοντας το 0-1.

Στο δεύτερο σετ τα κορίτσια του Πέτρου Παπαδόπουλου όμως σχεδόν με μηδενικά λάθη σε άμυνα και επίθεση προηγήθηκαν από την αρχή και ισοφάρισαν σε 1-1 κερδίζοντάς το με 25-22.

Η Ελπίδα Αμπελοκήπων επέμενε και ζητούσε τη νίκη απέναντι όμως στην σκληροτράχυλη ομάδα της Πρέβεζας.

Οι φιλοξενούμενες κέρδισαν το τρίτο σετ, κάνοντας το 1-2 με 25-21.

Η Πρέβεζα όμως και πάλι δεν άφησε σε κανένα σημείο το παιχνίδι στην τύχη του, καταφέρνοντας να φέρουν το παιχνίδι στα ίσια (2-2), κερδίζοντας το 4ο σετ με 25-22 και να το οδηγήσουν στο τάι μπρέικ.

Ο Πέτρος Παπαδόπουλος και ολόκληρος ο πάγκος της Πρέβεζας, καθώς και οι δεκάδες φίλαθλοι που μετακινήθηκαν στο ΔΑΚ Άρτας παρακολούθησαν ένα εξαιρετικό 5ο σετ, με τα κορίτσια του Φιλαθλητικού να κερδίζουν με 15-13, κάνοντας το 3-2, για να πάρουν το πολυπόθητο εισιτήριο για τις 8 του κυπέλλου Ελλάδος.

Διαιτητές: Γκοργκόλης, Αποστόλου.

Φ.Γ.Σ Πρέβεζας (Πέτρος Παπαδόπουλος): Πατακιάρα, Κοσμίδου, Ηλιάδη, Θεοδωράκη, Μέλου, Τζαλαλή, Ζιώγου, Τοτσίδου, Μητσοπούλου, Κούκα, Parshyna.

Ελπίδες Θεσσαλονίκης (Γεωργιάδης): Παπάζογλου, Κώστογλου, Ρουμπάκη, Παπαδοπούλου, Παντελίδου, Σουπιώνη, Τριανταφύλλου, Μπαλογιάννη, Γαϊτανίδου, Γουγούτση, Ράντοβιτς, Στεργιάκη.