Χάλκινο μετάλλιο για τον Γιάννη Νυφαντόπουλο με νέο ατομικό ρεκόρ στους Μεσογειακούς Αγώνες

Ο Γιάννης Νυφαντόπουλος χάρισε το πρώτο μετάλλιο στη χώρα μας στους Μεσογειακούς Αγώνες του Οράν στην Αλγερία.

Ο έμπειρος αθλητής τερμάτισε τα 100 μ. σε 10.28 και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο βελτιώνοντας παράλληλα και το ατομικό του ρεκόρ το οποίο ήταν 10.30 από το 2018.

Ο αθλητής του Περικλή Χατζηαναστασίαδη έκανε πολύ καλή κούρσα, δεν έμεινε πίσω στην εκκίνηση και μετά τα 80 μ. κατάφερε να ανέβει για να τερματίσει οριακά στην τρίτη θέση.

Ο Νυφαντόπουλος, από τον προκριματικό του Πανελληνίου Πρωταθλήματος είχε δείξει σε πολύ καλή κατάσταση, ωστόσο η ζέστη στη Θεσσαλονίκη δεν του επέτρεψε να τρέξει όσο γρήγορα θα ήθελε. Ο αθλητής με τη σημερινή του εμφάνιση έδειξε πως μπορεί να διεκδικήσει θέση στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του Μονάχου, όπου χωρίς τον σημερινό αγώνα είναι 44ος και προκρίνονται οι 36. Νικητής στα 100 μ. ήταν ο Αλί Χάρβει (Τουρκία) με 10.15 και δεύτερος ο επίσης Τούρκος, Ραμίλ Γουλιέγιεβ με 10.16.

Η χώρα μας κατέκτησε το πρώτο της χρυσό στη διοργάνωση στα αγωνίσματα του στίβου. Ο Νυφαντόπουλος, ο οποίος έγινε ο 16ος Έλληνας όλων των εποχών, είχε προκριθεί στον τελικό με 10.34.

” Ήταν όλα πολύ καλά. Περίμενα να τρέξω τέτοιους χρόνους από καιρό, αφού ήμουν σε πολύ κατάσταση, αλλά σπαταλούσα ευκαιρίες. Εδώ πήγαν όλα καλά και βγήκε το αποτέλεσμα που περίμενα”, είπε ο αθλητής με το τέλος του αγώνα.