Αυλαία σήμερα για το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ποδηλασίας Δρόμου στην Άρτα

Ξεκίνησε στην Άρτα το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ποδηλασίας Δρόμου, που διοργανώνει από 4-6 Σεπτεμβρίου, ο Δήμος Αρταίων και η Ελληνική Ομοσπονδία Ποδηλασίας.
Όλη η Άρτα αγκάλιασε με το χειροκρότημα και την φιλοξενία της, «την αφρόκρεμα» των πεντάλ.
Ξεκίνησε την Παρασκευή, 4 Σεπτεμβρίου 2020, στην Άρτα, το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ποδηλασίας Δρόμου, με το αγώνισμα της ατομικής χρονομέτρησης σε Άνδρες και Γυναίκες.
Ο αγώνας διεξήχθη στον δρόμο Κωστακιοί-Κορωνησία, με τον εκπρόσωπο της χώρας μας στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο 2021, Πολυχρόνη Τζωρτζάκη, να κλέβει την παράσταση στους Άνδρες, φορώντας τη φανέλα του Τάλως Χανίων, καθώς τερμάτισε πρώτος στη διαδρομή των 37,2 χλμ με χρόνο 46:13″. Στη δεύτερη θέση τερμάτισε ο Αλέξανδρος Αβδελάς του Αίολου με χρόνο 47:48″ και τρίτος ο Παναγιώτης Καρατσιβής του ΠΓΣ Λάρισας με 48:50″.
Στις Γυναίκες και στη διαδρομή των 27,9 χλμ, πρώτη τερμάτισε η Βαρβάρα Φασόη του Πόρτο Λεόνε με χρόνο 38:16″, δεύτερη η Αργυρώ Μηλλάκη του Άτλα Ρεθύμνου με χρόνο 39:32″ και τρίτη η Αθηνά Χατζηστύλη του ΑΟ Θυσέας με χρόνο 40:54″.
Όσον αφορά τους αθλητές του Ποδηλατικού Ομίλου Άρτας, ο Κωνσταντίνος Πρωτόγερος τερμάτισε 44ος με χρόνο 1:00:58” και ο Αλέξανδρος Μίνος 47ος με χρόνο 1:03:57″, ενώ ο αρτινός Γιάννης Παπαχατζάκης που αγωνίστηκε με τη φανέλα των Μαχητών Πεύκων, 42ος με χρόνο 1:00:23″. Η Ασημίνα Ιγγλέδου δεν αγωνίστηκε.
Την ανάλογή επιτυχία είχε και η σημερινή ημέρα του Πρωταθλήματος, με τον αγώνα αντοχής των Γυναικών με σημείο εκκίνησης, την πλατεία της Ροδαυγής.
Η Αθηνά Χατζηστύλη αναδείχθηκε πρωταθλήτρια Ελλάδος, στον δρόμο αντοχής Γυναικών. Η αθλήτρια του ΑΟ Θησέας, ήταν η μεγάλη πρωταγωνίστρια της σημερινής ημέρας του Πανελληνίου πρωταθλήματος ποδηλασίας δρόμου Γυναικών, η οποία τερμάτισε στην 1η θέση με χρόνο 2:41:54.
Στην δεύτερη θέση, βρέθηκε η Βαρβάρα Φασόη του Πόρτο Λεόνε με χρόνο 2:42:26, ενώ τρίτη, με χρόνο 2:42:40, τερμάτισε η Αργυρώ Μηλάκη του Άτλα Ρεθύμνου.
Οι αθλήτριες διένυσαν 86,9 χλμ, ακολουθώντας την διαδρομή – Επαρχιακή οδός Άρτας Ιωαννίνων (Εκκίνηση) – Περδικάρι – Πλατανιά – Κιάφα Αμμότοπου (αρχή σιρκουί) – Έλατος – Μαραθοβούνι – Επαρχιακή οδός Άρτας-Χανόπουλου – Βρυσούλες – Χανόπουλο – Καμπή – Αμμότοπος – Κιάφα Αμμότοπου (Χ2 στροφές) – Έλατος – ΓΡΙΜΠΟΒΟ Ι.Ν. Αγ. Νικολάου (Τερματισμός).
Το τριήμερο της διοργάνωσης κλείνει με τους αγώνες αντοχής ανδρών, οι οποίοι θα πραγματοποιούνται σήμερα Κυριακή στις 9:00 το πρωί.
Χώρος εκκίνησης και τερματισμού έχει οριστεί ο χώρος του Κάστρου στην Άρτα, ενώ οι ποδηλάτες θα διανύσουν απόσταση 156,2 χλμ., ακολουθώντας την παρακάτω διαδρομή :
ΑΡΤΑ Κάστρο (προεκκίνηση) – Περιφερειακή Πόλεως (Νοσοκομείο Άρτας) – Οδός Κατσιμήτρου – Επαρχιακή οδός Άρτας-Κομμένου – Οδός Στρατώνος – Οδός Αναπαύσεως – Περιφερειακή Πόλεως – Κάστρο της Άρτας – Γεφύρι της Άρτας – Επ. Οδός Άρτας-Ιωαννίνων – δεξιά προς Γραμενίτσα – (Εκκίνηση) – Μαραθοβούνι (Αρχή Σιρκουί) – Επαρχιακή οδός Άρτας-Χανόπουλου – Βρυσούλες – Χανόπουλο – διαστ. Καμπή δεξιά – Αμμότοπος – Κιάφα Αμμότοπου – διαστ. Έλατος – Μαραθοβούνι (X4 στροφές) – Βρυσούλες – Χανόπουλο – Αμπέλια – Δεξιά προς Γρίμποβο – Κόντρα Γριμπόβου – Γρίμποβο – Επαρχιακή Οδός Άρτας Ιωαννίνων – Δεξιά προς Άρτα – Μαραθοβούνι – Γεφύρι της Άρτας – Περιφερειακή Άρτας – ΑΡΤΑ Κάστρο (Τερματισμός)