Τρίτη, 22 Αυγούστου 2017
Αύγ 22, 2017 - Τρι
Preveza GR
Άνεμος 6 m/s, Δ
Πίεση 757.56 mmHg
27°C
Υγρασία 57%
Σύννεφα 20%

Απεβίωσε ο Κωνσταντίνος Μητσοτάκης

Απεβίωσε ο Κωνσταντίνος Μητσοτάκης


Την τελευταία του πνοή άφησε πριν από λίγη ώρα σε ηλικία 99 ετών ο πρώην πρωθυπουργός και επίτιμος πρόεδρος της ΝΔ, Κωνσταντίνος Μητσοτάκης.

«Ο Κωνσταντίνος Μητσοτάκης έφυγε από τη ζωή στη μία μετά τα μεσάνυχτα, περιστοιχισμένος από τους ανθρώπους που αγαπούσε και τον αγαπούσαν», αναφέρει η λιτή ανακοίνωση της οικογένειάς του.




Φωτογραφίες έξω από την οικία του Κωνσταντίνου Μητσοτάκη

Φωτογραφίες έξω από την οικία του Κωνσταντίνου Μητσοτάκη





«Ο Κωνσταντίνος Μητσοτάκης έφυγε από τη ζωή στη μία μετά τα μεσάνυχτα, περιστοιχισμένος από τους ανθρώπους που αγαπούσε και τον αγαπούσαν», αναφέρει η λιτή ανακοίνωση της οικογένειάς του.


Ποιος ήταν ο Κωνσταντίνος Μητσοτάκης
Ο Κωνσταντίνος Μητσοτάκης γεννήθηκε στα Χανιά, στις 18 Οκτωβρίου 1918.



Καταγόμενος από οικογένεια με πολιτική παράδοση ασχολήθηκε από νωρίς με την πολιτική εκλεγόμενος βουλευτής Χανίων ήδη από τις βουλευτικές εκλογές του 1946. Υπήρξε ιδρυτικό μέλος της Ενώσεως Κέντρου λαμβάνοντας μέρος στον επονομαζόμενο Ανένδοτο Αγώνα των ετών 1961 – 1963, κατά της κυβέρνησης του Κωνσταντίνου Καραμανλή, που οδήγησε την κεντρώα παράταξη στην εξουσία έπειτα από μακρά περίοδο παραμονής της στην αντιπολίτευση, καθώς και στην κρίση που ακολούθησε του Ιουλίου του 1965, οπότε ερχόμενος σε αντίθεση με τον πρωθυπουργό Γεώργιο Παπανδρέου αποχώρησε από την κυβέρνηση μαζί με άλλα στελέχη, χαρακτηριζόμενοι επί τούτου «αποστάτες» και «προδότες» της Ένωσης Κέντρου, σχηματίζοντας τις λεγόμενες «κυβερνήσεις των Αποστατών» (του Αθανασιάδη-Νόβα, του Τσιριμώκου και του Στεφανόπουλου). Με το ξέσπασμα του πραξικοπήματος της 21ης Απριλίου συνελήφθη και εν συνεχεία μετέβη στο εξωτερικό, όπου και ανέπτυξε αντιδικτατορική δράση.



Μεταπολιτευτικά δημιούργησε το «Κόμμα Νεοφιλελευθέρων» που εξέλεξε στις εκλογές του 1977 δυο βουλευτές, τον ίδιο και τον Παύλο Βαρδινογιάννη. Στη συνέχεια (1978) εντάχθηκε στη Νέα Δημοκρατία και την 1η Σεπτεμβρίου 1984 εξελέγη αρχηγός της. Ηγήθηκε του κόμματος στις εκλογές του 1985, στις οποίες και ηττήθηκε. Μετά την ήττα παραιτήθηκε και έθεσε εκ νέου θέμα ηγεσίας. 

Στις εσωκομματικές εκλογές που ακολούθησαν επανεξελέγη πρόεδρος της Νέας Δημοκρατίας. 

Στις δύο βουλευτικές εκλογές του 1989 δεν κατάφερε να κερδίσει την αυτοδυναμία, το πέτυχε όμως σε αυτές της 9ης Απριλίου του 1990, οπότε και σχημάτισε κυβέρνηση υπό την προεδρία του. Στις εκλογές του Οκτωβρίου του 1993 ηττήθηκε και παραιτήθηκε από την ηγεσία της ΝΔ, του απονεμήθηκε δε ο τίτλος του Επιτίμου Προέδρου του κόμματος.



Από τότε εκλεγόταν βουλευτής μέχρι το 2004. Παρά την παύση της κοινοβουλευτικής του δράσης εξακολουθούσε μέχρι την τελευταία στιγμή να προβαίνει σε πολιτικές παρεμβάσεις διαμέσου των μέσων ενημέρωσης ή της επαφής του με πολιτικούς και οικονομικούς παράγοντες. 

Παντρεύτηκε την Μαρίκα Γιαννούκου (1930-2012), με την οποία απέκτησε τρεις κόρες και ένα γιό.

Κυβερνητικά Αξιώματα

Υφυπουργός Οικονομικών 01/02/1951 27/10/1951 
Υπουργός Συγκοινωνιών & Δημοσίων Εργων 04/09/1951 27/10/1951 
Υπουργός Οικονομικών 08/11/1963 31/12/1963 
Υπουργός Οικονομικών 19/02/1964 15/07/1965 
Υπουργός Συντονισμού 15/07/1965 20/08/1965 
Υπουργός Συντονισμού 17/09/1965 22/12/1966 
Υπουργός Συντονισμού 10/05/1978 10/05/1980 
Υπουργός Εξωτερικών 10/05/1980 17/09/1981 
Υπουργός Εξωτερικών 17/09/1981 21/10/1981 
Πρόεδρος Κυβέρνησης 11/04/1990 08/08/1991 
Υπουργός Εμπορικής Ναυτιλίας 11/04/1990 01/10/1990 
Υπουργός Εθνικής Οικονομίας 01/10/1990 08/08/1991 
Πρόεδρος Κυβέρνησης 08/08/1991 12/10/1993 
Υπουργός Αιγαίου 08/08/1991 03/12/1992 
Υπουργός Εξωτερικών 14/04/1992 07/08/1992 
Υπουργός Αιγαίου 03/12/1992 12/10/1993 

Επιμέλεια: Άλκης Αποστολόπουλος
Φωτογραφίες: Παναγιώτης Σαγκούρης

Πηγή zougla.gr
ΚΟΙΝΟΠΟΙΗΣΗ

Σχολιάστε εδώ

Η διεύθυνση του email σας δεν θα δημοσιευθεί.

Διαβάστε επίσης

ΧΡΗΣΙΜΑ ΤΗΛΕΦΩΝΑ