Τρίτη, 11/12/2018

Ο ΠΑΣ Αχέρων σήκωσε την κούπα στον τελικό του 3ου Super Cup ΕΠΣ Πρέβεζας-Λευκάδας

Γιορτή για το τοπικό ποδόσφαιρο είναι η για 3η χρονιά διεξαγωγή του Κυπέλλου Super Cup της ΕΠΣ Πρέβεζας – Λευκάδας. Το Super Cup είναι πλέον ένας δυνατός θεσμός που κάθε χρόνο μεγαλώνει όλο και περισσότερο προσφέροντας πλούσιο ποδοσφαιρικό θέαμα στους φίλους του αθλήματος.

Για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά ο ΠΑΣ Αχέρων Καναλακίου σήκωσε την κούπα, καθώς στον τελικό που έγινε το απόγευμα της Κυριακής στο Δημοτικό Στάδιο «Αθανασία Τσουμελέκα» επικράτησε με 2-1 του Θριάμβου Λούρου.

Το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε μουδιασμένα, με τις δύο ομάδες να ψάχνονται στον αγωνιστικό χώρο χωρίς να προσφέρουν ιδιαίτερο θέαμα. Η επανάληψη ξεκίνησε πιο δυνατά με τις δύο ομάδες να τα παίζουν όλα για όλα για την νίκη.

Το σκορ άνοιξε για τον ΠΑΣ Αχέρων στο 50΄ ο Ντέτσικας με πλασέ (που μόλις είχε περάσει ως αλλαγή στον παιχνίδι) , αλλά ένα λεπτό αργότερα (51΄) ο Φέκκας με τον ίδιο τρόπο κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα. Ο Τελικός κρίθηκε στην παράταση και ο ΠΑΣ Αχέρων Καναλακίου κατέκτησε το τρόπαιο χάρη στο γκολ του Μακρυγιάννη στο 97΄ λεπτό.

Για την ομάδα του Καναλακίου τον αγώνα ξεκίνησαν οι Πάντος,Λαγός (71′ Μάρκος),Κουμπής,Μπάκας,Πάνος,Θεαοδωράκης,Σιώρος,Κωνσταντίνου Ε.(46 Ντέτσικας),Βασιλείου (69′ Μακρυγιάννης) ,Λουκούμης και Κωνσταντίνου Β.

Και για την ομάδα του Λούρου οι Μήτσιος,Κοντογιώργος,Λιόντος,Τζιάκος,Λέτσος,Κόκκαλης (70 Ζάχος),Κολιός (85 Σίσκας),Ντόντης,Σακκάς, Ναστούλης και Φέκκας(69 Σάκος).

Το διαιτητικό τρίο της αναμέτρησης ήταν ο διαιτητής Σπυράκος με βοηθούς τους Μπάρκα και Λάζαρη και 4ο τον Παπαδόπουλο.